ЛЕКЦИЯ №5
Еластичност на предлагането. Пазарно равновесие и факторът време.
Еластичността на предлагане изразява степента на реакция на продавачите, чрез предлаганите количества стоки под влияние на излизането на факторите, които го обуславят – цена на стоките, производствени разходи, цена на ресурси и т.н. Особено голямо значение обаче има изследването на ценовата еластичност на предлагане:
Eps = ∆Qs.P/∆P.Qs
Коефициентът е положителен поради действието на закона за предлагане, който гласи, че когато цената расте, предлаганото количество също расте.
Когато коефициентът на ценовата еластичност на предлагане е по голям от единица, предлагането е еластично Еsp > 1, защото други малки промени в цените, водят до чувствителни промени в качеството.
Еsp < 1 – предлагането е нееластично, защото предлаганото количество реагира по-слабо на промени в цената.
При еднична еластичност промените в предлаганото количество са точно съответствие с промените в цената. Има два крайни случея на еластичност, когато предлагането е безкрйно еластично, което означава, че при дадена цена или при безкрайно малкото й изменение, производителят е склонен да предложи нарастващо количество стока.
Безкрайно нееластично предлагане – когато коефициентът на еластичност е нула, тогава когато и да се променя цената, предлаганото количество не се променя.
Еластичността на предлагане се влияе от продължителността на периода за адаптиране на производителите. Необходимостта от разграничаване на различните периоди е обоснована от Алфред Маршал – основател на Кембричската школа. Той разграничава моментен краткосрочен и дългосрочен период за адаптиране на производството. За моментен период използваните ресурси не се променят и моментното предлагане е абсолютно нееластично. Моментно равновесие се установява при по-висока пазарна цена и фиксирано количество. Краткосрочен период производствените мощности са постоянни, но краткосрочноте ресурси са променливи и се използват с по ниска интензивност или с по-висока. Предлагането продължава да не е достатъчно еластично, защото се менят само една част от ресурсите. Например: количеството работна сила, която е привлечена, пазарното равновесие се установява при по-ниски цени в сравнение с моментното пазарно равновесие. В дълъг период всички фактори са променливи, предлагането е еластично и съответно цената се установява на по ниско ниво, отколкото при моментното краткосрочно равновесие.
0 коментара:
Публикуване на коментар