Технически университет – София

Катедра ПКТ,ФКСУ

Протокол № 1

дата: 2.10.2009

 

Скаларните типове данни се характеризират с това, че всяка от тях се състои от един единствен компонент, поради което може да съдържа и представя една единствена стойност. За скаларните типове данни са характерни следните приложения: всеки скаларен тип дефинира крайно множество от стойности; стойностите на дефинираното от скаларния тип множество са подредени.

 

Скаларните типове данни се делят на реални и дискретни типове. Реалните типове съдържат и представят дестични числа с цяла и дробна част и десе­тична точка, чието място е фиксирано, а дискретните съдържат и представят само определени, предварително известни стойности.Дискретните типове в езика на Паскал са целонасочените типове, булевия и символния тип, а така също дефинираните от програмиста изброен и ограничен тип.

 

 

 

Стандартни типове - променливите им се декларират с името на съответния стандартен тип. Стандартните типове се делят на численни, булеви и символни типове.

 

Дефинирани от програмиста - типове, които се дефинират от програмиста са изброения и ограничения тип. За тези типове няма стандартно наименование чрез служебен идентификатор. Те регламентират само начина на описание на типа - задаването на областта от стойности.

 

Целочислени типове - целите числа се записват и съхраняват в оперативната памет на компютъра в двоичен код. Тяхното представяне е точно, тоест не се допуска закръгляне.

 

Булеви - данните от булев тип могат да приемат само две стойности - TRUE (вярно) и FALSE (невярно). Турбо Паскал има четири стандартни логически (булеви) типа - Boolean, Wordbool, Longbool и Bytebool.

 

Символни от тип Char - данните този тип се представят от крайно подредено множество от символи. Размерът на това множество(броят на елементите), конкретните елементи включени в него и начинът на тяхното подреждане в множеството зависят от операционната система.

 

Изброен тип - при дефинирането на изброен тип данни, програмистът определя неговото име, множество от допустими константни стойности на типа и подреждането на тези стойности.

 

 

type

<име на тип> = (име1,име2,...,имеn);

var

<име на променлива> : <име на тип>;

където:

- <име на тип> е името на изброения тип;

- <име на променлива> - заграден в скоби списък с имена на константи, разделени една от друга със запетая определящ множеството от стойности на типа. Имената на константите са съставени от програмиста според правилата на Паскал.

 

Ограничен тип(тип подобласт) - този тип включва част от стойностите на съответния изброен тип, наречен базов тип по отношение на дефинирания нов тип.

type

<име на тип> = <константа1..константа2>;

var

<име на променлива> : <име на тип>;

където:

 

- <име на тип> е името на изброения тип;

- <константа1..константа2> - разделени с две последователни точки константи определящи съответно горната и долната граница на подреденото множество от стойности на ограничения тип. Константите принадлежат към базовия тип.

 

 

 

Задача 1

 

 

Да се състави програма, която да изчислява решението от формулата към Задача 1, където х=12 и  у=6. Решението да се намери по два начина: чрез разбиване на формулата на части и чрез съставянето на израз за цялата формула.

2.jpg (554×341)

 

program zadacha1;

var a,b,c,d,x,y : real;

begin

x := 12;

y := 6;

a := 1/(sqr(x)+1);

b := (sqr(y)/(sqr(y)-1));

c := (5/(sqr(x)+sqr(y)));

d := (1/(sqr(x)+sqr(y)));

m1 := (a+b+c)/d;

writeln('m1 = ',m1);

m2 := ((1/(sqr(x)+1)+(sqr(y)/sqr(y)-1)+(5/(sqr(x)+sqr(y)))/(1/(sqr(x)-sqr(y)))));

Writeln('m2 = ',m1);

readln;

end.

 

3.jpg (911×791)

 

 

Задача 2

 

Да се състави програма, която да изчислява дискриминантите на квадратните уравнения: 2x+5x+2=0 и 3,4x+8x+1=0.

 

 

program zadacha3;

var

a,b,c,D : real;

a1,b1,c1,D1 : real;

begin

a := 2;

b := 5;

c := 2;

D := (sqr(b)-4*a*c);

writeln('2*sqr(x)+5x+2=0');

writeln('D := ',D);

a1 := 3.4;

b1 := 8;

c1 := 1;

D1 := (sqr(b1)-4*a1*c1);

writeln('3.4*sqr(x)+8x+1=0');

writeln('D1 := ',D1);

readln;

end.

1.jpg (502×653)

0 коментара:

Публикуване на коментар